top of page
  • Vlad Daniel

EXCLUSIV. Înfrângere dură pentru olteni. E greu fără căpitan în apărare!

Updated: Feb 8, 2019

FC Universitatea Craiova a suferit prima înfrângere în cantonamentul din Antallya, ia aceasta a fost una foarte serveră, scor 0-4, cu Ruth Brest, locul 1 în Divizia 2 din Belarus. Deși arbitrajul a fost unul foarte slab, centralul disputei lăsând de nenumărate ori jocul mult prea dur din partea fotbaliștilor din Belarus, totuși ar fi o mare greșeală să punem această înfrângere în cârca brigăzii de arbitri cu toate că Știința a jucat spre final și în 10 oameni după eliminarea lui Kovari.

Nervii conducătorilor Științei chiar au cedat pe final, atunci când inimosul "Gattuso" al alb-albaștrilor, Robert Săceanu, actualmente director sportiv al Științei, a intrat pe teren să îi ceară explicații arbitrului pentru jocul mult prea dur al adversarilor oltenilor. Acesta a fost totuși calmat cu greu de colegii lui din staff, deși avea mare dreptate.

Perez a jucat fundaÈ™ central de nevoie!

Dar revenind la jocul pierdut categoric cu Brest, totuși toți jucătorii lui Nicolo Napoli, dar absolut toți, trebuie să se trezească cu gândul vineri dimineață că de acum vor avea de muncit de două ori mai mult la antrenamente pentru că nu este de joacă. Aici este FC Universitatea Craiova, iar obectivul dorit de toată suflarea alb-albaștrilor este promovarea în Liga 2.

În primul rând au fost mari probleme în apărare, acolo unde s-a văzut foarte clar cât de importantă a fost absența lui Mădălin Ciucă din centrul defensivei. Primul gol al meciului, Știința l-a încasat încă din minutul 4. Singura mare ocazie de gol a oltenilor din primul mitan a avut-o Claudiu Bălan, dar reluarea acestuia cu capul din șase metri a trecut peste poartă. La rândul său, Codoban a avut două șuturi de la distanță, iar unul l-a făcut remarcat pe portarul lui Brest. Astfel, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-0.

Dar de ce a fost foarte importantă absența lui Mădălin Ciucă? Pentru că în condițiile în care Ovidiu Dănănae, cel care poate să joace și fundaș central, a fost și el menajat în acest meci, iar în partea a doua a jocului în centrul defensivei fost trimis pe teren Perez, atunci nici nu prea aveai cum să emiți prea mari pretenții să le faci față atacurilor jucătorilor din Belarus. Ulterior Știința a primit încă trei goluri, iar ultimul a fost încasat din lovitură de la 11 metri.

Însă rămâne în continuare o mare dilemă și cine o să fie mijlocașul stânga titular al alb-albaștrilor din retur, deoarece în acest meci pe postul respectiv a jucat de nevoie chiar și Alex Avram după ce inițial jucase din primul minut Cristiu, iar ulterior Răducanu. Din lipsă de soluții Napoli chiar l-a retrimis pe teren pe Claudiu Bălan, de această dată ca mijlocaș stânga. Motivul? Florin Costea a încercat și el să își ajute echipa în partea a doua a meciului, dar problemele la inghinali l-au făcut pe "Cioară" să ceară schimbarea după doar câteva minute de joc. Astfel că, Alex Avram a fost urcat în atac lângă Mihai Dina, dar soluțiile de gol ale oltenilor tot nu prea au apărut.