top of page
  • Vlad Daniel

EXCLUSIV. Claudiu Bălan a adus a doua victorie a oltenilor în Antalya. Care a fost primul 11!

FC Universitatea Craiova a reușit a doua victorie în cantonamentul din Antalya după ce elevii lui Nicolo Napoli au învins cu scorul de 1-0 Arsenal Tula U 21. Antrenorul italian nu a putut să folosească o echipă apropiată de formula de bază deoarece Codoban, Costea și Dănănae au fost menajați în urma unor probleme medicale. În ultimul moment a fost recuperat Alex Avram după ce în această dimineață el s-a antrenat separat, iar Napoli a decis să îl trimită pe teren în primele 46 de minute.

Partida a fost una foarte disputată deoarece jucătoriui tineri de la U 21 ai lui Arsenal Tula au fost foarte extrem de arțăgoși. Din păcate, alb-albaștrii i-au pierdut în acest meci pe Mădălin Ciucă și Mogoșanu, cei care au solocitat schimbarea în urma unor accidentări. Căpitanul a suferit o entorsă spre finalul primei reprize și a mai încercat să continue pe teren cinci minute, dar în cele din urmă a solicitat schimbarea.

În schimb, Răducu Mogoșanu a avut mare ghinion. Experimentatul portar al oltenilor intrase pe teren în minutul 46, dar după câteva minute de joc a solicitat schimbarea în urma unor probleme apărute la inghinali. În locul acestuia a intrat a intrat din nou Chindriș. Singurul gol al partidei a fost reușit de Claudiu Bălan, în minutul 82, după o acțiune purtată de Grecu. Ca și în meciurile trecute, și acum, Nicolo Napoli a trimis pe teren toți jucătorii valizi, deoarece vrea să își facă o imagine clară asupra potențialului tuturor elevilor săi. Însă un lucru este clar: toți jucătorii mai au mult de muncă în acest cantonament.

Cum a arătat primul 11.

Chindriș- Kovari, Marius Avram, Ciucă, Cristiu- Raicea, Moț, Tănase, Răducanu-Dina, Alex Avram

Interesant este faptul că Nicolo Napoli l-a folosit în acest meci pe Cristiu pe două posturi. Dacă în partida cu Poltava jucătorul împrumutat de la Hermannstadt a început ca titular pe postul de fundaș dreapta, iar ulterior a jucat fundaș stânga, în meciul cu Arsenal Tula U 21 acesta a început ca fundaș stânga, iar din minutul 46 a trecut mijlocaș stânga. Astfel, Răducanu a fost urcat în atac alături de Claudiu Bălan, cel care a reușit singurul gol al partidei și al treilea său gol personal din cantonamentul din Turcia. Dina și Alex Avram au rămas după pauză pe banca de rezerve.