top of page
  • Vlad Daniel

EXCLUSIV. 1-1 în ultimul amical. Bălan a marcat șase goluri din șase meciuri în Antalya!

FC Universitatea Craiova a terminat seria partidelor amicale din cantonamentul din Turcia, după ce Știința a remizat cu scorul de 1-1 în meciul cu Szeged. Adrian Mititelu și membrii staffu-lui celor de la FCU și-au făcut datoria, după ce jucătorii lui Nicolo Napoli au beneficiat de condiții foarte bune de pregătire în străinătate, condiții de cinci stele. În următoarea perioadă, dar mai bine spus din retur, vine rândul fotbaliștilor să facă tot ce este posibil omenește ca gruparea alb-albaștrilor să promoveze în Liga 2 și astfel să întoarcă serviciul pentru eforturile financiare depuse pentru ei, dar să îi mulțumească și pe fanii Științei.

Revenind la cantonamentul din Lara, complexul Kervansaray, totuși putem spune că pentru unii jucători mai mult ca sigur a fost unul dintre cele mai grele stagii de pregătire din cariera lor. Nu este vorba de jucătorii cu experiență din lotul Științei, dar fără multă muncă nu ai cum să faci față în lupta cu Turris Măgurele. Unii dintre fotbaliștii Craiovei au făcut pentru prima dată cunoștiință cu metodele de pregătire ale lui Nicolo Napoli, iar acest lucru s-a văzut destul de clar. Însă cine a înțeles cum stă treaba la FC Universitatea Craiova va avea de câștigat, iar cine nu, atunci se va elimina singur din primul "11" sau din lotul alb-albaștirlor.

În ultimul joc cu Szeged, Nicolo Napoli a trimis pe teren o echipă în formula 4-2-3-1, iar juniorul Samy Zimța a reușit să obțină din nou un penalty pentru Craiova la fel cum a făcut-o și în partida cu IF Lysen. La fel ca și atunci, și în acest meci, Claudiu Bălan a fost cel care a înscris din nou din lovitură de la 11 metri, cu 10 minute înainte de finalul partidei. Cu acest gol marcat în poarta ungurilor de la Szeged, golgheterul Științei din turul campionatului a fost și golgheterul oltenilor din Antalya, aici unde din șase meciuri de verificare a înscris șase goluri. Maghiarii fuseseră cei care deschiseseră scorul în minutul 32 al partidei. Dar mai merită semnalat și jocul exact al lui Ovidiu Dănănae din apărare, cel care a purtat banderola de căpitan în acest meci. Din păcate, după finalul partidei, Robert Răducanu a acuzat din nou dureri la genunchi, semn că încă are unele probleme. Este știut faptul că tânărul jucător al oltenilor a revenit pe gazon într-un meci de fotbal după 10 luni de pauză din cauza unei operații, iar antrenamentele nu au fost deloc ușoare pentru acesta în Turcia.