top of page
  • Vlad Daniel

3 puncte cu Brașovul și FCU a urcat pe locul 2 în clasament!

FC Universitatea Craiova avea neapărat nevoie de victorie în partida cu ASR Brașov, iar aceasta a fost obținută după o primă repriză mai puțin reușită de elevii lui Nicolo Napoli. Totuși, chiar și așa, oltenii puteau să intre în avantaj la cabine, dar Claudiu Bălan a ratat din păcate o lovitură de la 11 metri în prima parte a disputei.

Sesizând că jocul nu merge în direcția dorită de el, Nicolo Napoli a decis să îi trimită după pauză pe teren pe Alex Avram și Alex Raicea, iar cei doi jucători ai lui FC Universitatea Craiova au schimbat în bine jocul de atac al oltenilor. Fostul vârf al Brașovului s-a luptat mai mereu cu adeversarii săi și a reușit să câștige foarte multe dueluri cu fundașii stegarilor, semn că poate să fie o soluție de titular la orice oră. La rândul său, Raicea a marcat două goluri, după ce Bălan reușise în cele din urmă să deschidă scorul și să aducă liniștea în rândul suporterilor lui FCU prezenți la meci. Mai merită semnalat și jocul exact al lui Keita de la mijlocul terenului, iar transferul acestuia în Bănie se pare că este unul reușit.

După ce Știința a câștigat cu 3-0 partida cu Brașov, iar Horezu s-a încurcat cu Hermannstadt 2, scor 1-1, FC Universitatea Craiova a urcat pe locul 2 în clasament, dar Turris păstrează distanța de 6 puncte de olteni după ce echipa din Măgurele și-a câștigat jocul cu Moreni, scor 5-1. În runda următoare Știința se deplasează la Pucioasa, acolo unde este aștepta să apară pe teren și Kazuki, iar Turris Măgurele la Bradu.